|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english




































OFERTA / PRODUKTY / Szkło hartowane budowlane

Proces produkcji szkła hartowanego polega na poddaniu szkła zwykłego obróbce termicznej, podczas której tafle nagrzewane są do temperatury mięknienia szkła (około 620 stopni Celsjusza w środku szkła) a następnie są gwałtownie schładzane sprężonym powietrzem. W skutek tego następuje szybkie schłodzenie zewnętrznych warstw szkła oraz "zamknięcie" jeszcze niewystudzonej masy szkła wewnątrz tafli. Taki stan powoduje wbudowanie naprężeń ściskających w zewnętrznych warstwach tafli. Naprężenia te pozostają w szkle po zakończeniu procesu hartowania i wystudzeniu tafli, co powoduje nawet 5-cio krotny wzrost wytrzymałości szkła na zginanie.

Ze względu na powstałe w procesie hartowania naprężenia, szkło hartowanie nie może być poddane dalszej obróbce mechanicznej (cięcie, szlifowanie, wiercenie otworów), ponieważ każda ingerencja spowoduje rozprężenie tafli a w konsekwencji jej zniszczenie. Dotyczy to również uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas eksploatacji wyrobów ze szkła hartowanego.

Rozbiciu szyby hartowanej towarzyszy powstanie tzw. siatki spękań, cała tafla ulega rozpadowi na drobne kawałki o tępych krawędziach. Z tego powodu szybę hartowaną uznaję się za szybę bezpieczną, ponieważ powstałe po rozbiciu drobiny, nie stanowią (w ściśle określonych przypadkach) zagrożenia dla życia użytkownika.

Oferowanie przez naszą firmę szkło hartowanie produkowane jest oraz podlega ocenie zgodnie z wymaganiami Normy EN 12150 „Szkło w budownictwie Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe”
Część 1:2002 Definicje i opis
Część 2:2006 Ocena zgodności wyrobu z normą

Szkło hartowanie podlega trwałemu oznakowaniu poprzez umiszczenie oznaczenia na szybie. Znakowanie wykonywane jest w sposób uniemożliwiający jego usunięcie lub zatarcie. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie produkty przeznaczone dla budownictwa podlegają obowiązkowi oznakowania.


W tabeli poniżej przestawiono podstawowe informacje na temat oferowanego przez naszą firmę szkła hartowanego.


Grubość szkła od 4mm do 19mm
Wymiary Minimalne: przekątna bądź średnica 300mm
Mniejsze formatki wg indywidualnych ustaleń.
Maksymalne: 2400x3600mm
Dla szkła o grubości 8, 10, 12mm - 2400x4000mm
Rodzaje szkła szkło float
szkło odżelazione
szkło antisol (barwione w masie)
szkło satynowe (trawione chemicznie)
szkło piaskowane
szkło twardopowłokowe (refleks, stopsol, sunguard, sunstop, k-glass)
Wytrzymałość szkła hartowanego na zginanie 120 MPa
Wytrzymałość na działanie temperatury do 300 stopni Celsjusza
Obróbka szlifowanie krawędzi (szli matowy, szlif polerowany)
wykonywanie otworów i wycięć
obróbka CNC
grawerowanie
Kształt prostokątny
trapezowy, trójkątny
owalny, kołowy
inny nieregularny (na podstawie szablonu)
wg plików CAD

Szkło hartowane ma bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszej architekturze. Jego właściwości powodują, że jest ono stosowane w wielu dziedzinach. Można je zobaczyć na fasadach budynków, w drzwiach szklanych, w ścianach szklanych stałych i ruchomych, kabinach prysznicowych oraz jako wypełnienie balustrad. Szkło hartowane stosowane jest, jako jeden z elementów szkła laminowanego np. w daszkach szklanych, stopniach i podestach szklanych. Wykorzystywane jest szeroko również w przemyśle samochodowym, kolejowym i morskim.