|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english




































OFERTA / PRODUKTY / Szkło z sitodrukiem

Jedną z metod nakładania emalii ceramicznej na szkło jest druk sitowy, który wykonuje się za pomocą matrycy do sitodruku. Matryca to forma drukowa w postaci ramy z napiętą siatką syntetyczną, na której został odwzorowany negatyw wzoru przeznaczonego do druku. Proces drukowania przebiega w dwóch etapach. Pierwszy polega na równomiernym rozprowadzeniu emalii na powierzchni sita, natomiast drugi na przetłoczeniu emalii na szybę umieszczoną pod matrycą. Podczas jednego cyklu drukowany jest jeden kolor emalii. Proces ten odbywa się w zależności od potrzeb, ręcznie na specjalny stole do sitodruku, lub na zautomatyzowanej prasie sitodrukowej.

Emalia po nałożeniu na szybę zostaje poddana wysuszeniu a następnie procesowi hartowania, w którym stapia się ze szkłem. Szkło z sitodrukiem klasyfikowane jest, jako szkło bezpieczne i przejmuje cechy szkła hartowanego wg normy EN 12150.

Istnieje możliwości nakładania kolejnych wzorów oraz kolorów emalii na już wcześniej pokrytą sitodrukiem szybę. Dzięki czemu możliwe jest wykonanie różnokolorowych kompozycji. Ze względu na złożoność zagadnienia nie można jednoznacznie określić maksymalnej ilość kolejnych nadruków oraz kolorów na jednej szybie, dlatego każdorazowo tego typu realizację rozpatrywane są indywidualnie.

Na zdjęciu po lewej pokazano przykład realizacji, w której szyby z sitodrukiem zostały wykorzystane do szklenia fasady budynku. Widoczny efekt końcowy został osiągnięty, poprzez zastosowanie techniki druku rastrowego, która pozwala na uzyskanie obrazu wielotonalnego za pomocą jednego koloru.

Szczególny przypadkiem sitodruku jest nakładania emalii anty-poślizgowej. Proces ten przebiega dokładnie tak samo, jednak w tym przypadku emalia zawiera korund, który po wypaleniu emalii zostaje trwale związany z szybą. Tak powstała warstwa jest szorstka, przez co powierzchnia nabiera cech przeciwpoślizgowych.


Grubość szkła od 6mm do 19mm
Wymiary Minimalne: przekątna bądź średnica 300mm
Maksymalne: 1300x2400mm
Większe wymiary, prosimy o kontakt.
Rodzaje szkła szkło float
szkło odżelazione
szkło antisol (barwione w masie)
szkło satynowe (trawione chemicznie)
szkło piaskowane
szkło twardopowłokowe (refleks, stopsol, sunguard, sunstop, k-glass)
Kolory paleta RAL za wyjątkiem grupy kolorów RAL 4xxx
Obróbka szlifowanie krawędzi (szli matowy, szlif polerowany)
wykonywanie otworów i wycięć
obróbka CNC
grawerowanie
Kształt prostokątny
trapezowy, trójkątny
owalny, kołowy
inny nieregularny (na podstawie szablonu)
wg plików CAD

Zastosowanie szkła z sitodrukiem jest bardzo szerokie, jest wykorzystywane:
- w budownictwie (fasady budynków, ścianki szklane stałe i ruchome oraz drzwi),
- w architekturze wnętrz (elementy dekoracyjne, wypełnienia),
- jako zewnętrzne warstwy stropów, podestów oraz schodów całoszklanych (dot. warstwy anty-poślizgowej).