|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english
OFERTA / PRODUKTY / Szkło antywłamaniowe

Szyby antywłamaniowe to wielowarstwowe tafle, które składają się z odpowiednio dobranych warstw szkła połączonego w procesie laminowania. Specjalnie zaprojektowany układ poszczególnych warstw powoduje, że szyby tego typu uzyskują bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. Dla zobrazowania tej wytrzymałości została opracowana klasyfikacja szyb antywłamaniowych, która odbywa się zgodnie z wytycznymi europejskiej normy EN 356. Badanie polega na próbie wycięcia otworu w szybie, siekierą testową o masie 2kg. Dla przykładu, sforsowanie szyby w najniższej klasie wytrzymałości wymaga minimum 30 uderzeń siekiery. Poniżej znajduje się tabela, w której zostały umieszczone dane wytrzymałościowe dla poszczególnych klas szyb antywłamaniowych.

Firma "Ligęza" posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji szyb antywłamaniowych, jest pierwszą firmą oferującą tego rodzaju szyby w Polsce. Wszystkie oferowane szyby posiadają aktualne certyfikaty wydane przez ICiMB (Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych) w Krakowie, jak również podlegają rygorystycznej ocenie, na każdym etapie produkcji, przez Zakładową Kontrolę Jakości.

Szyby antywłamaniowe zgodnie z wymaganiami normy EN 356, podlegają trwałemu oznakowaniu. Informacja tekstowa umieszczana jest pomiędzy warstwami szkła, co uniemożliwia zatarcie, bądź usunięcie oznaczenia.

Bardzo ważną sprawą jest prawidłowy montaż szyb antywłamaniowych, który wymaga zastosowania stolarki o odpowiedniej, dobranej do oszklenia, wytrzymałości. Stolarka tradycyjna niezależnie od zastosowanego materiału (PCV, drewno) nie posiada wystarczającej wytrzymałości.

Należy pamiętać, iż szybę antywłamaniową można bardzo łatwo uszkodzić. Uderzenie np. metalowym przedmiotem z odpowiednią siłą spowoduje pękniecie zewnętrznej warstwy szkła. Niemniej jednak takie uszkodzenia nie powodują znaczącego pogorszenia parametrów wytrzymałościowych szyby.


Symulacja ręcznego uderzenia siekierą zgodnie z normą PN-EN 356


Klasa


Uderzenie młota


Uderzenie przecinające

Łączna liczba uderzeń
Prędkość uderzenia [m/s] Energia uderzenia [Nm] Prędkość uderzenia [m/s] Energia uderzenia [Nm]

P6B

12,5 ± 0,3 350 ± 15 11,0 ± 0,3
300 ± 15 od 30 do 50

P7B

12,5 ± 0,3 350 ± 15 11,0 ± 0,3
300 ± 15 od 51 do 70

P8B

12,5 ± 0,3 350 ± 15 11,0 ± 0,3
300 ± 15 ponad 70

Oferowane przez naszą firmę szyby antywłamaniowe są szybami dwufunkcyjnymi. Oznacza to, że jednocześnie są antywłamaniowe oraz kuloodporne i tak szyba w klasie P6B jest kuloodporna w klasie BR1"NS", szyba P7B jest kuloodporna w klasie BR2"S", natomiast P8B posiada klasę kuloodporności BR3"S". Tak powstały produkt nazywany jest potocznie szybą pancerną, skrótowy zapis dla poszczególnych klas: P6B/BR1"NS", P7B/BR2"S" oraz P8B/BR3"S". Informację na temat szyb kuloodpornych są zawarte w osobnym dziale, OFERTA / Produkty / Szkło kuloodporne.

Możliwe jest wykonanie szyby antywłamaniowej transparentnej, matowej oraz z efektem lustra weneckiego. Te dwie ostatnie powstają wyłącznie poprzez dołożenie kolejnej warstwy szkła, z reguły o grubości 4mm. Szyby antywłamaniowe mogą być łączone w pakiety zespolone. Maksymalny wymiar szyby antywłamaniowej w standardowym wykonaniu może wynosić 3210x2250mm, natomiast możliwe jest wykonanie szyby w pełnym wymiarze tafli "Jumbo" a więc 6000x3210mm. Realizacje powyżej standardowego wymiaru są traktowane jako specjalne, dlatego wymagają każdorazowo indywidualnych ustaleń - prosimy o kontakt z naszym biurem handlowym. Nie określa się wymiaru minimalnego szyby antywłamaniowej, jednak ze względów praktycznych nie wykonuje się szyb mniejszych niż np. 300x300mm, choć jest to możliwe. Tabela poniżej zawiera zestawienie klas szyb antywłamaniowych oferowanych przez naszą firmę.

Klasa Numer atestu Grubość szkła [mm] Waga [kg/m2]

P6B/BR1"NS"

1309/ISCMOiB/08 19,5 50

P7B/BR2"S"

1310/ISCMOiB/08 25 63

P8B/BR3"S"

1311/ISCMOiB/08 30 75

Szyby antywłamaniowe stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko włamania i utraty mienia. Najczęściej, jako okna w bankach, kantorach, magazynach, muzeach i galeriach oraz sklepach z wartościowym towarem (np. jubiler), ale również w prywatnych domach oraz obiektach wojskowych. Zastosowanie szyb antywłamaniowych w połączeniu z nowoczesnymi systemami alarmowania, skutecznie zabezpiecza obiekt przed włamaniem. Czas konieczny do sforsowania takiego zabezpieczenia, umożliwia skuteczną interwencję właściciela, pracowników ochrony lub Policji, bywa też często czynnikiem odstraszającym.