|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english
OFERTA / OBRÓBKA SZKŁA / Szlifowanie krawędzi

Szlifowanie krawędzi szkła jest procesem mechanicznym mającym na celu nadanie formatce szkła estetycznych walorów wizualnych oraz wyeliminowanie mikropęknięć powstałych w procesie cięcia szkła. Dzięki szlifowaniu krawędzi, ograniczamy ryzyko pęknięcia spowodowanego wzrostem naprężeń wewnętrznych powstałych w wyniku działania promieni słonecznych (naprężenia termiczne), lub sił mechanicznych (uderzenia itp.). W odniesieniu do walorów estetycznych szlifowanie krawędzi ma na celu uatrakcyjnienie wyglądu krawędzi szkła i nadaniu jej efektownego wyglądu.

Podstawowym rodzajem szlifu jest szlif zgrubny będący szlifem technologicznym niezbędnym do procesu hartowania szkła. Polega on na szlifowaniu ściernicami diamentowymi ostrych krawędzi oraz nierówności płaszczyzny przełomu szkła oraz usunięcie mikropęknięć na przełomie.

Kolejnym rodzajem szlifu bardziej zaawansowanym technologicznie jest szlif matowy. W odniesieniu do szlifu zgrubnego różni się on tym, iż szlifowane są krawędzie boczne i płaszczyzna przełomu. W szlifie matowym granulacja uziarnienia tarcz ściernych jest dużo mniejsza i dzięki temu uzyskuje się ładniejszą fakturę szlifu.

Najwyższej jakości rodzaj szlifu to szlif polerowany, który wykonywany jest analogicznie do szlifu matowego jednak jego końcowym etapem jest polerowanie szkła przy wykorzystania konfiguracji tarcz żywicznych, cerowych oraz filcowych. Szlif polerowany w połączeniu ze światłem daje wysokie walory estetyczno wizualne, ponieważ rozszczepia światło podobnie do pryzmatu.