|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english
OFERTA / OBRÓBKA SZKŁA / Otwory i wycięcia

Wiercenie w szkle polega na wykonywaniu otworów wiertłami rurowymi zakończonymi koronkami diamentowymi. Z uwagi na fakt, iż szkło jest materiałem kruchym szczególnie podatnym na odpryski, wyszczerbienia i pęknięcia konieczne jest wykorzystanie wiertarek dwuwrzecionowych. Wiercenie odbywa się z dwóch stron szyby, naprzemiennie do połowy jej grubości. Ostre krawędzie otworów są fazowane z obu strony szyby w celu wyeliminowania mikropęknięć powstałych podczas wiercenia. Otwory wykonywane na wiertarkach mogą być wykonywane, jako otwory cylindryczne lub stożkowe o dowolnej średnicy w zakresie od 4 do 70mm. Większe otwory frezowane są na obrabiarkach sterowanych numerycznie (CNC). Otwory stożkowe powstają poprzez fazowanie otworów cylindrycznych do żądanej głębokości/średnicy stożka.


Wycięcia w szkle wykonuje się poprzez zastosowanie różnych technik obróbki mechanicznej szkła. Należą do nich m.in. cięcie szkła przy użyciu noży ręcznych, pił oraz frezów diamentowych jak również wykorzystanie maszyn stacjonarnych tj. obrabiarek CNC oraz ploterów WaterJet. Bardzo często wykonanie wycięcia w szkle wymaga połączenia różnych technik obróbki w celu osiągnięcia żądanego kształtu otworu. Możliwe jest wykonywanie wycięć o zróżnicowanych kształtach i wielkości w środku oraz przy krawędzi szyby.

Otwory i wycięcia w szkle wykonuje się w różnych celach, jednak najczęściej umożliwiają montaż szyb w systemach bezramowych, gdzie szyby łączone są ze sobą oraz mocowane za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu okuć. Otwory i wycięcia w szkle umożliwiają ponadto montaż do lub przez szkło uchwytów, półek, gniazdek i łączników, oświetlania, wyposażenia kuchni, łazienek/WC oraz innych pomieszczeń. Podczas projektowania elementów całoszklanych wraz otworami i/lub wycięciami należy kierować się wytycznymi zawartymi w OWT.