|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english




































OFERTA / PRODUKTY / Szkło laminowane żywicą

Szkło laminowane żywicą to bezpieczne szkło warstwowe, składające się z co najmniej dwóch warstw szkła, trwale połączonych warstwą chemoutwardzalnej żywicy. Proces produkcji szkła warstwowego, polega na wypełnieniu płynną żywicą, przestrzeni pomiędzy dwoma szybami. (Dlatego bywa on nazywany "podlewem szkła".) Podczas tego procesu następuje wyparcie powietrza z przestrzeni międzyszybowej przez napływajacą żywcię. Taśma dystansowa umieszczona na obwodzie szyby, zapobiega wypłynięciu żywicy oraz decyduje o grubość warstwy laminatu. Po zakończeniu tego etapu następuje proces utwardzania żywicy na skutech zachodzącej reakcji chemicznej. Minimalny wymagany czas utwardzania wynosi 24 godziny.

Produkcja szkła warstwowego oraz jego ocena odbywa się w oparciu o normy PN-EN ISO 12543 1-6 Szkło w budownictwie -- Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe oraz PN-EN 14449 Szkło w budownictwie -- Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe -- Ocena zgodności wyrobu z normą.

Technologia laminowania żywcią, została w dużej części wyparta przez metody oparte na foliach laminujacych (EVA, PVB), nemniej jednak w przypadku niektórych realizacji pozostaje niezastąpiona.

W tabeli poniżej przedstawiono podstawowe informację na temat oferowanych szyb laminowanych żywicą chemoutwardzalną.


Grubość szkła (warstw) od 4mm do 19mm
Grubość lamiantu 1mm, 2mm
Wymiary Maksymalne: 3210x6000mm
W przypadku szyb o powierzchni > 5,00 m
2 oraz przekraczających ciężar 200kg prosimy o kontakt z biurem handlowym.
Rodzaje szkła szkło float
szkło odżelazione
szkło antisol (barwione w masie)
szkło satynowe (trawione chemicznie)
szkło piaskowane
szkło emaliowane oraz z sitodrukiem
szkło zywkłe i hartowane
Kształt prostokątny
trapezowy, trójkątny
owalny, kołowy
inny nieregularny (na podstawie szablonu)
wg plików CAD

Głównym obszarem zastosowania szkła warstwowego żywicą jest budownictwo, gdzie wykorzystywane jest jako materiał konstrukcyjny - przenoszący obciążenia. Ze szkła tego typu wykonuje się balustrady całoszklane tzw. samonośne. Równie często ze szkła laminowanego żywicą wykonuje się zadaszenia, w których stanowi pokrycie dachu lub zastępuje całkowicie jego konstrukcję (tafla zawieszona na odciągach). Kolejnym przykładem zastosowania są stopnie oraz stropy całoszklane a więc elementy konstrukcyjne zdolne przenieść obciążenia występujące w miejscu wbudowania.