|   napisz do nas   |   mapa strony   |   polski english




































OFERTA / PRODUKTY / Szkło VSG (laminowane)

Szkło VSG to szkło bezpieczne zbudowane z dwóch warstw szkła połączonych laminatem PVB (Polivinil Butiral). W zależności od grubość szyb składowych oraz ilość zastosowanych warstw folii, szkło tego typu posiadają określoną klasę bezpieczeństwa od P1A do P4A. W przypadku rozbicia szyby VSG ryzyko zranienia jest zmniejszone, ponieważ powstałe kawałki szkła są utrzymywane przez folię.

Szyby VSG standardowo dostępne są, jako transparentne oraz nieprzezierne matowe, natomiast typowe grubości nominalne to np. 8,38mm (VSG 44.1), 9,52mm (VSG 44.4 - klasa P4A), 12,76mm (66.2), itp. Oznaczenia w nawiasach to symboliczny zapis rodzaju szkła, np. 44.1 oznacza, że szyba składa się z dwóch szyb o grubości 4mm oraz jednej (1) warstwy folii PVB. Pojedyncza warstwa folii posiada grubość 0,38mm. W tabeli poniżej przedstawiono parametry wytrzymałościowe poszczególnych klas szyb bezpiecznych, dla normowego czynnika niszczącego tj. swobodny spadek kuli stalowej o masie 4,11kg na powierzchnię szyby zamontowanej w ramie.

Klasa Ilość uderzeń Wysokość spadku [m]
P1A 3 2
P2A 3 3
P3A 3 6
P4A 3 9

Bardzo często szyby bezpieczne są omylnie nazywane lub przedstawiane jako antywłamaniowe, co nie jest zgodnie z ich prawdziwym przeznaczeniem. Klasy szyb bezpiecznych posiadają następujące oznaczenia P1A, P2A, P3A, P4A wg normy PN-EN 356. Litera A została celowo wyszczególniona dla objaśnienia różnicy pomiędzy szybą bezpieczną a antywłamaniową. Szyby antywłamaniowe oznacza się symbolami: P6B, P7B oraz P8B. Oczywiście różnica nie wynika z odmiennego zapisu, natomiast ze sposobie badania szyb podczas certyfikacji. Jak już było wspomniane, badanie szyb bezpiecznych A polega na sprawdzaniu wytrzymałości szyby na uderzenia stalową kulą. Szyby antywłamaniowe B bada się w odmienny sposób, opis zagadnienia można znaleźć w dziale OFERTA / Produkty / Szkło antywłamaniowe.

Szczególnym przypadkiem jest szyba P4A, która może być określana jako "Szyba o podwyższonej odporności na włamanie" lub "Szyba utrudniająca włamanie". Zastosowanie takiej szyby utrudnia włamanie, jednak należy pamiętać, że dla osoby obeznanej z tematem, nie stanowi poważnej przeszkody. Czas potrzebny na sforsowanie szyby w tym przypadku wynosi zaledwie minuty, dla najniższej klasy antywłamaniowej P6B jest to kilkadziesiąt minut.

Równie istotny jest prawidłowym montaż szyb bezpiecznych. Szyba VSG wymaga montażu w ramie, liniowo po obwodzie. Odmienny sposób montażu jest nieprawidłowym rozwiązaniem. W tego typu szybach nie należy wykonywać otworów, szczególnie tych przenoszących obciążania, jednak każdy osłabia wytrzymałość szyby. W tabeli poniżej zebrano podstawowe informację na temat oferowanego szkła VSG.


Grubość szkła VSG 44.1mm - grubość 8,38mm
VSG 44.2mm - grubość 8,76mm
VSG 44.4mm - grubość 9,52mm
VSG 55.1mm - grubość 10,38mm
VSG 55.2mm - grubość 10,76mm
VSG 55.4mm - grubość 11,52mm
VSG 66.2mm - grubość 12,76mm
VSG 66.4mm - grubość 13,52mm
Wymiary Maksymalne: 2250x3210mm
Rodzaje szkła szkło float
Obróbka zatępienie krawędzi
Kształt prostokątny
trapezowy, trójkątny
owalny, kołowy
inny nieregularny (na podstawie szablonu)
wg plików CAD

Zastosowanie szkła bezpiecznego płaskiego ogranicza się do wypełnień np. w "zimnych" konstrukcji aluminiowych lub PCV często spotykanych na korytarzach i klatkach schodowych obiektów użyteczności publicznej. Bardzo często wykorzystuje się ten rodzaj szkła do produkcji szyb zespolonych, w których stanowią ochronę dla użytkownika w przypadku rozbicia szyby lub dla klasy P4A wspomniany wyżej rodzaj zabezpieczenia utrudniającego włamanie.